data-palenia-kawy

Data palenia kawy prawdę Ci powie

2020-05-22

Data palenia kawy prawdę Ci powie

Kawa wypalana dwa tygodnie temu nie może smakować dobrze. Miesiąc po wypalaniu? To raczej poszukam innych ziaren. Często spotykamy się z takim przekonaniem, że kawa musi koniecznie być świeżo palona. Ale co to właściwie znaczy? Czy jest jakaś konkretna granica, która pozwoli nam odróżnić kawę świeżą od starej i czy musi być to zaledwie kilka dni?

Kawa do trzech miesięcy po wypalaniu?

Okazuje się, że kawa jest produktem sezonowym. Podobnie jak owoce i warzywa podlega procesowi starzenia. Dotyczy to ziarna wiśni kawowca, surowe, zielone ziarno może być przechowywane przez bardzo długi czas i nie straci swoich walorów smakowych. Inaczej jest, kiedy zostanie poddane procesowi palenia. Wtedy czas, przez który można z ziaren przygotować pyszną kawę wyraźnie się skraca. Przyjęło się, zgodnie z pewnymi standardami, że kawa specialty zachowuje swoje walory smakowe do 3 miesięcy. Po tym czasie nazywać ją możemy już „starą”. Dlatego też smakoszom kawy niekoniecznie do gustu przypadną te ziarna, które kupujemy w supermarkecie, a przy stwierdzeniu „najlepiej spożyć przed…” jest data, która będzie nawet za 10-12 miesięcy.

Zbyt świeża kawa nie jest dobra

Zaskoczony? Po zakończonym procesie jej palenia, wciąż zachodzą w ziarnach pewne procesy. Próbując zaparzyć taką kawę, dostrzeżemy, że się pieni i nie ma wystarczająco pełnego i intensywnego smaku, jaki odczuwamy po kilku dniach od wypalenia. Jest ona w tym czasie wciąż  bogata w dużą ilość dwutlenku węgla, stąd taka reakcja. Dlatego też zbyt świeża nie będzie smakowała idealnie.

Kluczowe jest też pochodzenie kawy. Okazuje się, że ziarna z Afryki w połączeniu z odpowiednim pakowaniem przetrwają nawet do pięciu miesięcy po otwarciu i wciąż będą smakowały dobrze. Kawy z regionu Południowej i Środkowej Ameryki starzeją się już szybciej.


Aby zawsze cieszyć się najlepszym smakiem kawy, należy przestrzegać zasady 3 miesięcy. Pierwszą filiżankę kawy zaparzamy zawsze po upływie kilku dni od daty jej palenia. 

autor artykułu: zespół Lovekave