kawy-arabica-robusta

Arabica czy Robusta – oto jest pytanie

2020-02-11

W naszych filiżankach i kubkach gości zarówno Arabica, jak też Robusta. Która częściej i dlaczego właściwie ona? Różnią się one między sobą smakiem, ale też zawartością kofeiny, gęstością cremy i intensywnością. Inaczej też przebiega ich proces produkcji oraz są one uprawiane w innych warunkach i tym samym regionach świata. Czy wiesz, jaką kawę pijesz i czy jest ona odpowiednia dla Ciebie? A może warto spróbować tej drugiej?

Królowa kaw, czyli Arabica

Zdominowała 75% rynku kawy, trudno więc jest jej odmówić pozycji lidera. Jest znana i ceniona na całym świecie za swoje bogactwo smaków i aromatów. Przygotowany z niej napar  cechuje się złożonym, głębokim bukietem. Arabica jest delikatniejsza niż Robusta, posiada też mniej i bardziej wyczuwalne słodkie nuty. Ziarna są bogatsze w cukry i tłuszcz, jednak są uboższe w kofeinę. Arabica uprawiana była kiedyś przede wszystkim w południowo-zachodniej Etiopii, a także na górzystych obszarach Jemenu, skąd też pochodzi i gdzie ma swoje korzenie. Obecnie jej największe plantacje znajdują się w Ameryce Południowej i Środkowej. Można je też spotkać w środkowej Afryce i w okolicach Półwyspu Iberyjskiego. Arabica lubi górzyste tereny, dlatego uprawia się ją na wysokości ok. 1000 do 2500 m n.p.m.

Robusta i jej bogactwo kofeiny

Jest jej na świecie zdecydowanie mniej, co nie oznacza, że nie ma swoich smakoszy. Może mieć nawet dwa razy więcej kofeiny niż Arabica. Kawa ta charakteryzuje się intensywnym i głębokim smakiem, jest on nieco cierpki i gorzki. Bardzo dobrze sprawdza się jako składniki mieszanek przeznaczonych do przyrządzania klasycznego espresso, co jest spowodowane jej gęstą cremą. Robusta uprawiana jest głównie w Wietnamie, Indiach i Brazylii. Jest łatwiejsza w uprawie niż Arabica, potrzebuje temperatury 25-35°C, której w tych krajach należy szukać na wysokości ok. 800 m. n.p.m. Drzewa Robusty są większe niż krzewy Arabici, co przekłada się na ich większą wydajność.

Arabica zazwyczaj występuje samodzielnie, Robusta stanowi w większości przypadków składnik mieszanek. Jeżeli cenisz sobie delikatny smak, wybierz Arabicę. Lubisz intensywny i głęboki aromat z wyczuwalną goryczką? Spróbuj Robusty.

 

autor artykułu: zespół Lovekave