kofeinowa-bomba-smakow

Kofeinowa bomba smaków

2020-03-24

Za każdym razem smakuje inaczej. Kawa jest wyjątkowym napojem, którego smak zależy od wielu czynników, zarówno od sposobu jej przygotowania, jak też pochodzenia ziaren czy profilu palenia. Nie każda kawa wszystkim smakuje , zależy to od indywidualnych preferencji smakowych. Po czym możemy ocenić daną kawę, czy jest ona odpowiednia dla naszych kubków smakowych? Co odpowiada za jej smak i nasze doznania?

Bukiety i nuty smakowe

Każda kawa ma swoje nuty smakowe, które zależą od jej rodzaju, jakości ziaren, ich uprawy oraz pochodzenia. Zaskakujące jest to, że doświadczeni, prawdziwi smakosze kawy są w stanie rozpoznać jej rodzaj już po jednym łyku. Kawa jest bardzo złożonym napojem, a za jej smak może odpowiadać nawet ponad 1000 różnych związków chemicznych. Na bukiety smakowe duży wpływ ma stopień wypalenia ziaren. Kawa jasno i średnio palona będzie cechowała się bogatszymi bukietami. W kawie ciemno palonej wyczujemy z kolei czekoladowo-dymne i orzechowe bukiety. W kawie wyczuwalne są też owocowe i ziołowe aromaty. Pojawiają się m.in. cytrusy, cynamon, jaśmin, jabłko, miód i bukiety maślane.

Aftertaste, czyli posmak

Po przełknięciu kawy,  w ustach zawsze pozostają konkretne wrażenia, czym jest właśnie aftertaste, czyli posmak. To uczucie towarzyszy nam  po zjedzeniu każdego produktu i dania oraz wypiciu każdego napoju. Przykładowo, po wypiciu soku z antonówek posmak będzie długi i zdecydowanie soczysty, na pewno zakwalifikujemy go do posmaków przyjemnych. W przypadku kawy może być podobnie, jednak równie dobrze posmak może być krótki, suchy i intensywny, niekoniecznie przyjemny.

Kwasowość

Kwasowością nazywamy połączenie kwasów z cukrami. O kwasowości mówimy m.in. w kontekście lubianych przez większość ludzi truskawek i malin, czyli owoców leśnych. Jest to też jedno z kryteriów oceny smaku kawy. Bardzo ważne jest, aby ziarna podczas zbiorów były dojrzałe, tylko wtedy kwasowość kawy będzie na właściwym poziomie, jak też będzie wyczuwalna, ale przyjemna, niezbyt płaska, idealnie współgrająca ze słodyczą, żywa i nieco intrygująca.

Co jeszcze wpływa na smak kawy? Co podlega naszej indywidualnej ocenie, jak i ocenie profesjonalistów? Kolejne kryteria przedstawimy w innym artykule. 

autor artykułu: zespół Lovekave