sposoby-parzenia-kawy

Sposoby parzenia kawy

2020-03-17

Parzenie kawy jest dla wielu bardzo ważnym rytuałem. Nie zaspokoją oni swojego pragnienia kofeiny zwykłą, przypadkową małą czarną. Ich kubki smakowe są niezwykle wrażliwe na kawę, podobnie jak węch na jej aromat. Istnieje długa lista metod parzenia kawy, zarówno tych tradycyjnych, jak też alternatywnych. Dobrze wybrana gwarantuje kawę odpowiadającą Twoim preferencjom smakowym.

W ekspresie przelewowym

Jest to jeden z bardziej tradycyjnych sposobów na przyrządzenie kawy. Na czarny napój trzeba jednak poczekać ok. 10 minut. W tym czasie przez filtr wypełniony zmieloną kawą delikatnie przelewa się gorąca woda. Gotowy napar powoli przecedza się do dzbanka. Ekspres przelewowy nie jest jednak dla osób, które żyją w ciągłym biegu i kawę chcą mieć gotową na już. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale efekt jest doskonały, kawa jest bardzo aromatyczna.

W kawiarce po włosku

Istnieje szerokie grono kawoszy, którzy zgodnie twierdzą, że najlepszą kawą jest ta przygotowana po włosku. Na pewno charakteryzuje się niezwykle intensywnym aromatem. Zapewnia wspaniały balans smaków, zachwyca przyjemną teksturą i uwodzicielskim zapachem. Kawę po włosku przygotowujemy w kawiarce. Jest to proste urządzenie, z którego w Italii korzysta się już od ponad 80 lat. Kawiarka składa się ze zbiornika na wodę, sitka na zmieloną kawę i zbiornika na gotowy już napar. Jest mała, mobilna i bardzo praktyczna.

W dripperze dla fanów subtelnych smaków

Dripper to filtr w kształcie stożka, który może być wykonany ze szkła, plastiku, porcelany lub metalu. Do zaparzenia w ten sposób kawy przyda się też odpowiedni dzbanek wykonany z żaroodpornego szkła. Przez zmieloną kawę przelewamy wodę swobodnym i cienkim strumieniem. Jest to świetna metoda dla wszystkich tych, którzy lubią kawę o większej kwasowości oraz owocowych aromatach. Przygotowany napar cechuje się delikatnością i konsystencją przypominającą herbatę.

W aeropressie, czyli w ręcznym ekspresie

 Alternatywny sposób parzenia kawy, do którego potrzebujemy specjalnego urządzenia, przypominającego dużą strzykawkę. Podobnie jak dripper, wyciąga z kawy wszystkie jej kwaskowate i owocowe nuty. Świetnie podkreśla ponadto nuty orzechowe i karmelowe. Jest to urządzenie bardzo mobilne, które możesz zabrać ze sobą w podróż.

Do parzenia kawy przeznaczone są również m.in. CHEMEX, turecki tygielek i french press. Jak smakuje kawa przyrządzona za pomocą tych urządzeń. Na pewno jeszcze wrócimy do tematu metod parzenia kawy, przekonując Cię do spróbowania tego czarnego napoju w innym niż dotychczas wydaniu.

 

autor artykułu: zespół Lovekave