stopień-palenia-kawy-a-metoda-parzenia

Stopień palenia kawy a metoda parzenia

2020-02-04

Odkryj na czym polegają stopnie palenia kawy i do jakich metod się je stosuje? Na smak, aromat i właściwości kawy wpływa w znaczącym stopniu proces jej palenia. To nim powinniśmy się kierować przy wyborze swojej ulubionej kawy. Zanim ją jednak znajdziemy, musimy przetestować smak kawy we wszystkich stopniach palenia. Tylko wtedy będziemy mogli stwierdzić, który odpowiada nam najbardziej i która kawa jest naszą ulubioną. Jakie są stopnie palenia kawy i czym się charakteryzują?

Palenie jasne

Proces palenia kawy przeprowadzany jest w temperaturze 200 st. Celsjusza. Kawa charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny, naturalną kwasowością i orzeźwiającym aromatem. Smak jest subtelny i pozbawiony goryczy. Tym sposobem wypala się przede wszystkim kawy pochodzące z afrykańskich plantacji.

Tak palona kawa najlepiej sprawdzi się w np. dripie, ponieważ ekstrakcja w tym urządzeniu przebiega niezwykle łagodnie, a więc tylko taki proces palenia pozwoli nam wyczuć charakterystyczną  kwasowość, jaka wyróżnia się kawa zaparzana w dripie.

Palenie średnie

Palenie średnie jest procesem odbywającym się w temperaturze 210-220 st. Celsjusza. Jest to najpopularniejszy stopień palenia kawy. Ziarna przybierają lekko brązowy kolor, a kawa cechuje się mniejszą kwasowością niż przy paleniu jasnym. Zawartość kofeiny jest umiarkowana, a w smaku wyczuwalna jest lekka gorycz. Wciąż jednak zachowany zostaje delikatny smak kawy.

Tak palona kawa najlepiej sprawdzi się w np. kawiarce, na co wpływ ma ekstrakcja, odbywająca się w tym przypadku pod wysokim ciśnieniem.

Palenie średnio ciemne

Ziarna przy średnio ciemnym paleniu są już intensywnie brązowe. Zanika ich kwaskowość, ale wyczuwalna jest bardziej charakterystyczna gorycz. Kawa przygotowana ze średnio ciemnych ziaren jest ciężka i mocna, wyczuwalne są w niej nuty czekoladowe, a także słodycz, wynikająca z karmelizacji podczas wypalania.

Tak palona kawa najlepiej sprawdzi się w np. ekspresie ciśnieniowym, w którym proces ekstrakcji przebiega najintensywniej.

A Ty jaką metodą parzenia kawy wybierasz? Pamiętaj przy tym o odpowiednim dla niej stopniu palenia ziaren. 

autor artykułu: zespół Lovekave